Drodzy Rodzice,

Próchnica zębów jest według Światowej Federacji Dentystycznej jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie. Aż 90% populacji zmaga się z jej skutkami. Problem ten dotyczy także Polski, gdzie – według najnowszego raportu NIK z 2015 r. – aż 85% osób powyżej lat 18 posiada próchnicę. Nie dobrze wygląda też sytuacja w przypadku osób najmłodszych, w tym zwłaszcza u 3-latków, wśród których aż połowa posiada próchnicę. Co gorsza w miarę jak dzieci dorastają problem ten nie maleje, ale narasta. W konsekwencji – według danych Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego – już dziś 84% uczniów w Polsce, w wieku od 5 do 9 lat ma problemy z próchnicą.

Z uwagi na powyższe, już od najmłodszych lat (a nawet miesięcy) rodzice muszą dbać o zęby swoich pociech. Jest to o tyle istotne, że zdrowie jamu ustnej (zębów) ma istotny wpływ na nasze zdrowie ogólne i dobre samopoczucie. Trzeba powiem wiedzieć o tym, o czym swego czasu mówiła m.in. Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego dr n. med. Anna Jurczak, że „nieleczona próchnica zębów może prowadzić do poważnych komplikacji i przyczyniać się do rozwoju cukrzycy, nowotworów, chorób układu krążenia i układu oddechowego (…)”.

Rodzice pamiętajcie, że dbanie o zęby swoich dzieci daje im trzy podstawowe korzyści. Po pierwsze, zdrowie. Po drugie, pewność siebie w życiu zawodowym. A po trzecie pozwala zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Koszty leczenie zębów wzrastają bowiem kilkunastokrotnie, jeśli w dzieciństwie rodzice zaniedbali obowiązek dbania o zęby swoich dzieci.

Na koniec chcemy podzielić się kilkoma cennymi radami, które rodzice powinni brać pod uwagę przed wizytą u stomatologa.

Po pierwsze, mów dziecku zawsze prawdę, że idzie do stomatologa, a nie np. na spacer. Dzieci, silniej niż osoba dorosła, odczuwają oszustwo. Dalszą jego konsekwencją jest natomiast zaskoczenie, a następnie strach.

Po drugie, unikaj w stosunku do dziecka stwierdzeń typu, „nie bój się”, „nie będzie bolało”, „nie płacz”. Dziecko nie słyszy bowiem zaprzeczeń, a przytoczone wcześniej zdania budują u niego jedynie poczucie zagrożenia i niepewności.

Po trzecie, w razie płaczu dziecka w gabinecie, zawsze spokojnie postaraj się mu wyjaśnić, dlaczego musieliście tu przyjść.

Po czwarte, odbywaj regularne wizyty profilaktyczne.

Po piąte, wybieraj stomatologa, który ma predyspozycje do pracy z dziećmi, albowiem są oni w zdecydowanej mniejszości.

Po szóste, wyrabiaj u dziecka dobre nawyki związane z dbaniem o zęby.