Ortodonta dziecięcy
W opinii wielu ortodontów sugerowana pierwsza wizyta dziecka w gabinecie ortodontycznym powinna się odbyć w wieku do 7 lat od narodzin. A w przypadku podejrzeń problemów ortodontycznych jak najwcześniej.
Wizyta w gabinecie ortodontycznym może nastąpić już w wieku 3 lat. Ortodoncja dziecięca pozwala na wczesną diagnozę i ocenę wad zgryzu pozwalającą specjaliście na określenie i zaplanowanie leczenia w późniejszym czasie. Często, dzięki właściwemu rozpoznaniu i podjęciu wczesnych działań dzieci unikają potrzebie leczenia wad zgryzu, które jest mniej złożone w późniejszym czasie czy też ulega skróceniu w czasie.
Wady zgryzu
Wady zgryzu zaliczają się do schorzeń, które mogą wystąpić już we wczesnych latach życia. Lekarz ortodonta dziecięcy spotyka się z wadami takimi jak przodozgryz widoczny przy daleko wysuniętej żuchwie, tyłozgryz charakteryzujący cofniętą żuchwę, zgryz głęboki który cechuje zachodzenie zębów górnych, zgryz otwarty z widoczną szczeliną pośrodku zębów oraz zgryz krzyżowy (nożycowy) o różnym wysunięciu poszczególnych zębów.
Znane oznaki i przyczyny problemów ze zgryzem:
- złe nawyki (np. ogryzanie paznokci, ssanie palca)
- problemy z mówieniem, wada wymowy
- ciągle otwarta jama ustna
- zmniejszona symetryczność w rysach twarzy
- problemy z oddychaniem nosem (oddychanie ustami)
- liczne stłoczenia, szpary między zębami
- nadmiernie wysunięta lub cofnięta broda u dziecka
Leczenie ortodontyczne pozwala na:
- prawidłowy wzrost zębów u dziecka
- złagodzenie nawyków
- mniejszą szansę wystąpienia urazu
- symetryczne ułożenie zębów i poprawę wyglądu
- lepsze ułożenia warg
Wczesne otoczenie dziecka opieką ortodontyczną pozwala na uniknięcie w późniejszych latach niepotrzebny problemów z uzębieniem i zgryzem.